26. května 2017

26. května 2017 v 12:46 | Solcito |  Zápisky
Bláhově jsem si myslela, že má potřeba psát zůstane na stejné frekvenci jako dříve, tedy průměrně jednou za dva měsíce dostanu obrovskou chuť si své myšlenky zapsat. Ale s velkou životní změnou tak jaksi přirozeně asi přicházejí i změny návyků. A tak je to tady, zaznamenávám své myšlenky ani ne po dvou dnech.

Od února nevěřím na náhody. Když se člověk začně setkávat s nějak podezřele vysokým množstvím různých náznaků, symbolů, dá si to vše v hlavě k sobě, pak zjistí, že to rozhodně náhody nejsou, ale spíš jakási cílená popostřčení. A někdy jsou tak viditelná až explicitní, že by si jich musel všimnout i slepej. Jako třeba předevčírem.Jelikož mám za to, že domácí prostředí mi při učení dvakrát nevyhovuje (všude hromada věcí, které mě akorát rozptylují), rozhodla jsem se před náročnou zkouškou jít se na celý den učit do oblíbené čajovny. Po otevření nabídnutého menu na mě okamžitě vyskočila pita s balkánským sýrem. Znám jí, občas si jí dám, ale teď, když jsem měla v plánu věnovat se celý den srbštině, mě to nabádalo pozvednout koutky úst. Po několika hodinách jsem si potřebovala odpočinout - srbskou morfologii jsem vyměnila za knihu od dánského autora a minutu poté se již čajovnou linou melodie mé oblíbené Wardruny. Na chvilku se připojím na wi-fi a prohodím s kamarádem pár frází ve španělštině poté, co mě poprosí, abych nepsala srbsky, ale raději v jednom z jazyků, kterým rozumí. Ano, jak se správně domníváte, proběhla změna hudebního repertoáru a z reproduktorů se do prostoru šířila španělština. To už jsem jen střídavě nevěřícně zírala a smála se. Korunu tomu dodala medovina, jež jsem si objednala - po prvním doušku bylo jasné, že se jedná o tu samou, jíž mám doma zepár litrů. V samém závěru, hodinu před mým odchodem, pustili finskou Värttinu - naprosto to samé album, které bych si k učení pustila doma sama! Když jsem odcházela, v duchu jsem si říkala, že k dokonalé frašce mi chybí už jen potkat partu indiánů a jejich vystoupení.

Indiány jsem sice nepotkala, ale i tak zůstal zářitek z onoho dne silný. Víte, ono je to na jednu stranu hezké - v čajovně pouští vaší oblíbenou hudbu a dokonce tam mají oblíbenou medovinu a tak dále. Ale na druhou stranu, trochu mě to děsí. Nevím, jak se k tomu postavit. Jako bych si s sebou nosila nějaký oblak, z nějž začnou jako déšť padat různé symboly. Stát se to poprvé, pouze se usmívám, ale jak už jsem se zmiňovala, tyto zdánlivé náhody mě provází už nějakou chvíli. Vlastně jsou zde dvě možnosti - ta první je, že se ony věci děly po celou dobu, akorát k nim bylo mé vnímání uzavřené, těmto malým řečem vesmíru jsem nebyla ochotná naslouchat. Tou druhou variantou jest, že se mi to jednoduše nestávalo a přišlo to až se Změnou.

Marně jsem si včera kladla otázku, co jest cílem. Chtějí mi snad bohové dokázat, že ta cesta, jež jsem si zvolila, je cestou správnou? Že kráčím ve stopách svého osudu? Nejspíš, ale toho už jsem si všimnout stačila. Také jsem pochopila, co vše z minulosti mělo svůj jasný význam/cíl, neb to nenuceně určovalo mou další cestu. Buď postupně jako když zraje jablko, či mne osud zavál do situací, kdy se předchozí nabyté zkušenosti hodily. Ať už se bavíme o obrovské sadě dětských korálků, kterou jsem našla pod stromečkem ve svých pěti letech, čtyřech letech výuky španělštiny, které jsem absolvovala ještě na základce nebo třeba o maturitě z dějin umění, které mi leta nebyly blízké.

Mám pocit, jako bych přišla na kloub nějakému tajemství - jednomu z principů, jak to tady na světě funguje.
Na chvilku už jsem se zamyslela, co by mi eventuelně mohly do budoucna přinést věci, jimiž se intenzivně zabývám nyní? Co mě čeká v Srbsku a Švédsku? Kdybyste mi řekli, že zaměstnání v bělehradské pobočce IKEA, nedivila bych se.

Vzhledem k tomu, že tyto "do sebe zapadající" situace evidentně koorespondující s mým životem, nabývají na intenzitě, vypadá to, že se s nimi budu muset naučit žít, stejně jako s jednou nově nabytou schopností, která je ovšem mnohem děsivější, než výše zmíněné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama